Przegląd najpopularniejszych francuskich serów
Camembert
To miękki, podpuszczkowy ser o niezwykle intensywnym zapachu i charakterystycznym smaku. W maślanym wnętrzu można wyczuć wyraźny aromat grzybów, a całość pokryta jest puszystą, białą skórką.
Brie
To delikatny pleśniowy ser z maślanym, miękkim wnętrzem i białą skórką. Produkowany jest z mleka krowiego, charakteryzuje się subtelnym, śmietankowym smakiem.
Roquefort
Jeden z najsłynniejszych serów francuskich, o słonym, intensywnym smaku. Powstaje z owczego sera z dodatkiem szlachetnej, niebieskiej pleśni. Ma wyrazisty zapach i niezwykle kruchą konsystencję.
Fromage de chèvre
To rodzina serów powstałych z mleka koziego, zwykle formowanych w roladki o białym bądź niebieskawym zabarwieniu. W zależności od jego dojrzałości, możemy wyczuć delikatne, kremowe nuty bądź intensywny, charakterystyczny smak mleka koziego.
Emmentall
To ser żółty, o słodkawym, delikatnym smaku. Jego charakterystyczną cechą są duże dziury.
Mimolette
Twardy, intensywnie pomarańczowy ser z orzechowym posmakiem. Bardzo charakterystyczny ze względu na proces dojrzewania, w którym biorą udział pajączki, zamieszkujące w jego skórce.

Dodatki
Owoce: gruszki, jabłka, winogrona, truskawki, figi
Rada: słodkie owoce np. gruszki podeślą smak serów z porostem niebieskiej bądź zielonej pleśni
Warzywa: świeże i suszone pomidory, oliwki
Rada: delikatne, suszone pomidory idealnie współgrają z serami typu Camembert, Brie
Bakalie: orzechy, suszone owoce (żurawina, śliwki, daktyle, rodzynki)
Rada: Orzechy idealnie współgrają z praktycznie każdym gatunkiem sera.
Pieczywo: bagietki, ciemny chleb, krakersy
Sosy: oliwa z oliwek, balsamico, konfitury owocowe, miód, musztarda
Rada: Musztarda to idealny dodatek do słodkich serów żółtych
Wino
Rada: Sery delikatne i pleśniowe powinno podawać się z delikatnymi, białymi winami, które nie przytłoczą ich smaku. Sery twarde o intensywnym smaku dużo lepiej będą współgrały z ciemnymi, wytrawnymi pozycjami.

Zasady
- Deska powinna się składać z 3 do 5 serów, 4 rodzaje to idealna ilość. Warto wybrać te różniące się smakiem i teksturą. Ja bardzo lubię tą kombinację: ser pleśniowy z białą skórką (np. Camembert), ser pleśniowy z niebieskim bądź zielonym przerostem pleśni (np. Roquefort), ser kozi oraz ser żółty (np. Mimolette).
- Degustacje zawsze zaczynamy od najdelikatniejszego sera, który mógłby zostać przytłumiony przez intensywne walory smakowe innych serów. Następnie przechodzimy do tych ostrzejszych, bardziej słonych lub z przerostem pleśni.
- Każdy ser powinien mieć oddzielny nóż i nie stykać się z innymi gatunkami, tak aby smaki nie mieszały się. Do miękkich serów możemy dać zwykłe noże, do twardych ostre.
- Sery najlepiej podać częściowo pokrojone, tak aby goście wiedzieli w jaki sposób powinno się dalej dzielić produkt. Mogę być także całe pokrojone lub podane w całości.
- Sery, szczególnie miękkie i pleśniowe, powinny zostać wyjęte z lodówki godzinę przed podaniem, aby wydobyć ich wszystkie walory smakowe.
- Sery podajemy na desce drewnianej lub kamiennej.
- Płynne dodatki podajemy oddzielnie, resztę można poukładać na desce lub wrzucić w oddzielne miseczki.
- Do serów nie wolno podawać cytrusów i kawy, może znacznie zmienić ich smak.