Kino skandynawskie – 8 filmów, które warto obejrzeć

Polowanie

Kino skandynawskie mocno wyróżnia się na tle europejskich produkcji. Surowy klimat, realizm, bezkompromisowość pozwala skupić się na tym co najważniejsze – historii, postaciach i uczuciach. Nierzadko porusza tematy relacji międzyludzkich, społecznych, nienawiści i przemocy oraz oddziaływania otoczenia na to kim się stajemy. Efekty specjalne praktycznie nie istnieją, reżyser skupia się na pięknych kadrach, surowości i nostalgii otoczenia oraz naturze człowieka. Poniżej znajdziecie listę filmów produkcji szwedzkiej, norweskiej i duńskiej, które na prawdę warto obejrzeć.

Polowanie (2012)

Film, która pokazuje jak wielką moc mają słowa. Opowiada historię Lukasa, który pracuje jako opiekun w przedszkolu, do dnia w którym zostaje oskarżony o molestowanie seksualne dziewczynki, jednej ze swych podopiecznych. Surowość kadru, niezwykle trafnie ukazane mechanizmy społeczne i świetna gra Nikkelsen’a sprawiają, iż jest to jeden z moich ulubionych filmów skandynawskich.

Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (2009)

Seria Millenium to opowieść wielowarstwowa, pełna intryg, tajemnic i samotności. Dziennikarz śledczy Blomkvist dostaje niezwykłe zlecenie – wyjaśnienie tajemniczego zniknięcie młodej kobiety sprzed 40 lat. Śledztwo zaczyna odkrywać mroczną historię rodziny, ktoś jednak nie chce na to pozwolić. Pomoc nadchodzi nieoczekiwanie i wcale nie ułatwia zawikłanej sytuacji – Lizbeth Salander, bo to o nią właśnie chodzi, to zbuntowana dusza, która nie jest łatwa w obejściu. Jak poradzi sobie ta niezwykła para? Sprawdźcie sami!

Kobieta w klatce (2013)

Departament Q, miejsce w którym wszystkie niewyjaśnione sprawy mają swój koniec. Ciągle są jednak kwestie, które nie dają spokoju, szczególnie jeśli w grę wchodzi osoba ambitnego detektywa Carla Mørck’a. To idealny wybór dla osób, które lubią ciężki, mroczny klimat.

Wybawienie (2016)

Do akcji znowu wkraczają Carl i Assad z Departamentu Q. Tym razem mają do rozwikłanie sprawę niepokojącego listu, napisanego dziecięcym pismem przy pomocy ludzkiej krwi. Religijni fanatycy, seryjny morderca i przerażeni rodzice – to mieszanka wybuchowa, z która muszą sobie poradzić główni bohaterowie. Po raz kolejny dobre, mroczne kino kryminalne.

W lepszym świecie (2010)

Historia o poszukiwaniu właściwej drogi, popełnianiu błędów, o trudnych emocjach, które zmuszają nas do jeszcze trudniejszych wyborów. Obraz, który pokazuje, że światem rządzi przemoc, a ta ciemniejsza strona istnieje w każdym z nas. Ukazane są nam dwie rzeczywistości – historię dwóch zagubionych chłopców, którzy zmagają się z wewnętrznym bólem oraz szpital uchodźców w Afryce, życie w skrajnej biedzie. Film opowiada o mężczyznach, których mimo różnych osobowości, próbują odpowiedzieć sobie na jedno pytania: “Jak postawę przyjąć wobec okrucieństwa świata?”.

Zło (2003)

Następny film o przemoc, która okazana przez jednego człowieka potrafi nakręcić spiralę nienawiści. Opowiada on historię 16 – nastolatka, który wyładowuje złość na otoczeniu, za co zostaje odesłany do elitarnej akademii. Nie znajduje tam jednak spokojnej przystani, lecz świat pełen przemocy, gdzie słabsi są dręczeni i prześladowani. Bohater staje przed trudnym dylematem – przeciwstawić się i zamieść swoją matkę czy pogodzić się z otaczającą go rzeczywistością.

Wyspa skazańców

Wyspa skazańców

Kolejny dowód na to, że zakłady poprawcze nie są najlepszą odpowiedzią na problemy nastoletniego wieku. Tytułowa Wyspa skazańców to ośrodek w którym nie obowiązuje żadne prawo, oprócz tego, które jest ustanowione przez opiekunów. Film opowiada jak ochronić swoją godność i wolność, stając na przeciw nieludzkim warunkom, przemocy i surowemu reżimowi.

Dogville (2003)

Film jest niestandardowy i budzi wiele emocji. Historia przedstawiona jest niczym spektakl, cechuje ją minimalizm scenograficzny i muzyczny. Dzieło opowiada historię kobiety (w tej roli Nicole Kidman), która uciekając przed przestępcami trafia do małego miasteczka. Jego mieszkańcy ofiarowują jej schronienie w zamian za pracę i wydają być się wspaniałomyślnymi, dobrymi ludźmi. Z czasem jednak okazuje się, że nieograniczona władza ukazuje prawdziwą twarz mieszkańców, którzy traktują ją jak niewolnicę. Opowieść o naturze człowieka i naginaniu moralności w niezwykłym, niespotykanym dotąd wydaniu.

Jakie filmy dodalibyście do tej listy?

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony: Filmweb

(Visited 22 335 times, 3 visits today)

1 komentarz

Dodaj komentarz