Pies w domu – jak się na to przygotować? (Poradnik)

coffee - pies w domu poradnik

Zdecydowałeś/aś się na psa i nie wiesz co tak na prawdę Cię czeka? A może stoisz przed tą ważną decyzją i nie wiesz czy podołasz opiece nad rozrabiaką? Jeśli jesteś w takiej sytuacji to zapraszam na poradnik obejmujący podstawowe tematy jeśli chodzi o opiekę nad psem – opowiem troszkę o spacerach, wydatkach, sprawach zdrowotnych. To tak na prawdę to tylko wstęp i ogólny zarys jak to wszystko wygląda. Myślę, że to będzie początek serii o zwierzakach. W planach mam również wpis o tym jak przygotować dom, otoczenie i rodzinę na nowego czworonogiego przyjaciela.

Spacery

Jak to jest z tymi spacerami? Czy da się pogodzić pracę z pęcherzem zwierzaka? Ile tych spacerków powinno być i czy muszę być bardzo długie?

Są to pytania, które bardzo często zadają sobie osoby, które chciałyby posiadać pieska. Nie ma na nie jednej łatwej odpowiedzi, wszystko zależy od rasy i charakteru psa, a także od tego ile godzin w ciągu dnia pracujemy.

Jeśli chodzi o optymalną ilość spacerów to w przypadku dorosłego psa wystarczą 3, ze szczeniakami jest trochę trudniej, zanim nauczą się czystości musimy się nastawić nawet na 5-6 spacerów dziennie. Maksymalny okres czasu miedzy jednym a drugim spacerkiem wynosi 10 godzin, jednak najlepiej aby piesek mógł się przespacerować co 7-8 godzin. Długość spacerów to najbardziej indywidualna sprawa, niektóre zwierzaki są bardzo aktywne, a inne to typowe kanapowe leniuchy. Jednak godzina na dworze to absolutne minimum, pamiętajcie również że jeden spacer powinien być dłuższy tak, by nasz podopieczny zdążył sobie troszkę pobiegać i wyszaleć się.

Tak więc jeśli pracujemy 8 godzin dziennie i mamy chęć/energię by jeszcze przed i po pracy połazić ze zwierzakiem przez minimum godzinkę, to jak najbardziej możemy zdecydować się na pieska. Jeśli jednak pracujesz po 12 godzin, planujesz 2*5 minutowy spacer “na siku” – to polecam sobie odpuścić.

Jak w praktyce wyglądają spacerki mojej Coffee?

Praktykujemy 3 spacerki w ciągu dnia – pierwszy około 9, drugi 16-17, trzeci 22-23. Dwa po około 20 min, jeden trwający minimum pół godzinki, w weekendy staramy się poszaleć chociaż godzinkę. Czemu nie wstajemy o 6-7 rano na spacer? Bo wszyscy przekręcamy się o tej godzinie na drugi bok 🙂 Pieski przyzwyczajają się do trybu życia opiekunów. Jak kiedyś powiedziałam mojej suczce o 5 rano: “Idziemy na spacer” to popatrzyła na mnie zszokowana… i poszła dalej spać.

Wydatki

Tutaj również sprawa jest dość indywidualna, niektórzy wydają krocie na utrzymanie psa, inni wszystko robią po kosztach. My do sprawy podchodzimy dosyć rozsądnie, kupujemy dobrej jakości produkty, dbamy o zdrowie naszej psinki, ale jednocześnie nie rzucamy się na wszystkie gadżety jakie są dostępne na rynku.

Karma

Pierwszym wydatkiem jest oczywiście karma. Pierwsza ważna zasada: nie kupuj jej w sklepach zoologicznych, czasami jest tam kilkakrotnie droższa niż w sklepach internetowych. Zapas dobrej jakości karm suchej i mokrej dla średniej wielkości piesełka to 60 – 90 zł/ miesięcznie. Jaka to dobra jakościowa karma? Ta która ma minimum 60-70 % mięsa, my najczęściej kupujemy produkty takich marek jak: Brit, Fitmin, Rocco. Jednak zawsze trzeba patrzeć na skład karmy, gdyż jedna firma może mieć w swojej ofercie produkty lepszej i gorszej jakości. Fajną ofertą jest także zakup zestawów karmy, my zawsze zamawiamy zestaw 12-24 puszek w różnych smakach. Często również zdarza nam się gotować samemu obiadki. Taka forma żywienia jest pracochłonna, ale także dużo zdrowsza – Coffee uwielbia kluseczki z mięskiem  i warzywami, chociaż ona to nawet sałatę lubi. To czy sami chcecie gotować psiakowi czy wolicie kupować gotowe produkty to Wasz wybór. Najważniejsze jest to by zawsze wybierajcć produkty dobre jakościowo. Pamiętajcie jednak, że koszt karmy może być wyższy w przypadku psów rasowych i chorych, no  i oczywiście znaczenie ma tutaj także wielkość zwierzaka. Ja najczęściej korzystam ze sklepu Karmimy Psiaki, mają fajną ofertę, a do tego 100% dochodu idzie na pomoc zwierzakom.

Zdrowie

Kwestie zdrowotne – to również jedna z kosztowniejszych rzeczy, jeśli chodzi o otrzymanie zwierzaka. Tutaj mamy dwa rodzaje wydatków – te przeznaczone na profilaktykę, które są właściwie niezmienne i te, które przeznaczamy na ewentualne leczenie. Jeśli chodzi o profilaktykę to mamy tutaj: 2 szczepionki w roku, odrobaczanie 2-4  razy w roku, preparaty przeciwpchelne i przeciw-kleszczowe oraz podstawowe badania, np. morfologia. Na profilaktykę w małej lecznicy w Warszawie wydajemy 20-30 zł / miesięcznie. Niestety trzeba się również przygotować na wydatki w przypadku zachorowań czy wypadków Te są dużo wyższe i wynoszą od kilkunastu złoty do nawet kilku tysięcy. U nas przez dwa lata doszło tylko do jednej sytuacji, która nie była zbyt poważna i skończyła się na krótkiej wizycie w gabinecie i zakupie soli fizjologicznej i maści leczniczej.

Akcesoria i przyjemności

Ostatnia grupa wydatków to akcesoria i przyjemności. I chociaż akcesoria są dosyć drogie to zwykle starczają na długi czas, więc nie wychodzi aż tak kosztownie. Pierwsze zakupy są dosyć kosztowne – leżanka (którą może zastąpić koc lub duża poducha), minimum dwie miseczki, smycz i obroża lub szelki, dla szczeniaka maty do nauki załatwiania się, szczotka do wyczesywania sierści, my również zakupiliśmy matę i pasy do samochodu. Przyjemności to przekąski i zabawki, to wydatek kilku/kilkunastu zł na miesiąc. U nas Coffee dostaje tyle prezencików na święta od nas i od rodzinki, że zabawek to już ma za dużo, a przekąski dokupujemy dość rzadko, bo zawsze mamy zapas jakiś kostek od rodziny, snacków od pana ze sklepu zoologicznego, ta spryciura zawsze coś wyprosi.

Podsumowując utrzymanie średniej wielkości niegrzecznej kundelki wynosi nas miesięcznie około 100 – 150 zł, do tych kosztów można doliczyć 2 pary zjedzonych butów, przerwany kabel i dziury w koszuli, ale to było na początku naszej wspólnej piesko-człowieczej drogi, więc wszystko już wybaczone i zapomniane.

Czas

Punkt, który tak na prawdę ma największe znaczenie. Psiaki to zwierzęta bardzo towarzyskie i szybko przywiązują się do ludzi. Potrzebują nie tylko jedzonka i spacerów, ale także zainteresowania, zabawy, przytulania. Opieka nad pupilem to zobowiązanie na długie lata, na wakacje i na święta. Musimy zdawać sobie, że wychowanie i opieka nad psem to nie zawsze łatwa sprawa. Potrzeba tutaj dużo czasu, zaangażowania i cierpliwości. Ale oferując czas i trochę funduszy otrzymamy w zamian znacznie więcej – przyjaźń i wdzięczność (w przypadku Coffee tylko przyjaźń, bo to złośliwa bestia).

(Visited 98 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz