Proste sposoby na naukę języka obcego

nauka języka

Nie od dziś wiadomo, że znajomość języka obcego jest kluczem do wielu drzwi. Mimo tego, iż w każdej szkole nauka języka jest obowiązkowa, to nadal brakuje osób, które biegle mówiłyby chociaż w jednym języku. Ja sama, mimo kilkunastu lat nauki języka angielskiego, znam go na poziomie zupełnie przeciętnym. Nie mówiąc już o innych językach, które przez chwile zagościły w mojej edukacji: francuski, niemiecki, rosyjski, łacina. Najprawdopodobniej w żadnym nie umiałabym złożyć prostego zdania, a co dopiero się dogadać. Bardzo dobra znajomość 1-2 języków może być przepustką do lepszej pracy czy studiów za granicą. Podjęłam więc decyzję, iż warto samodzielnie podjąć naukę języka. Tak na prawdę najważniejsza jest motywacja, której w szkole i na studiach mi brakowało. Postanowiłam troszkę inaczej podejść do tego tematu i nie wkuwać słówek  i gramatyki na pamięć (a przynajmniej nie tylko). Oto kilka alternatywnych sposobów na naukę języka.

Czytanie książek

Oczywiście w języku angielskim. To łączenie przyjemnego z pożytecznym. Oczywiście na początek warto wybierać proste lektury, nie wymagające bardzo rozbudowanego słownictwa, żeby się za szybko nie zniechęcić. Jeśli Twój poziom języka oceniasz na przeciętny, słaby, średni to warto zacząć od książek przeznaczonych specjalnie do nauki. Zawierają one kilkaset, kilka tysięcy słówek, więc na pewno prędzej czy później uda Ci się z nimi zaprzyjaźnić. Pamiętaj jednak, by stawiać sobie poprzeczkę coraz wyżej, jeśli na jednej stronie zdarzy się 1-2 słowa, których nie rozumiesz, książka jest za łatwa.

YouTube, filmy, seriale

Myśleliście, że to strata czasu? Nic bardziej mylnego. Spędzanie czasu wolnego też może być sposobem na naukę, przyjemną naukę. Postanowiłam, iż szybciej nauczę się jezyka, gdy moje codzienne zajęcia będą z nim związane. Powiem szczerze, że czasami godzinami mogę oglądać jakiś serial czy filmiki na YouTubie, postanowiłam, że od teraz będę to robić w języku angielskim. To świetne dopełnienie dla czytania książek, nie tylko znajomość słówek jest ważna, ale także ich wymowa. Często także można się spotkać z nietypowymi powiedzonkami, przysłowiami czy akcentem. Osłuchanie się z językiem jest bardzo ważne.

Zaadoptuj język do swojego życia codziennego

Jeszcze Ci mało? Chcesz jak najszybciej przyswoić nową mowę? Otocz się językiem z każdej strony. Przestaw telefon, facebooka, komputer i wszystko inne na tryb obcojęzyczny. Kupuj angielskie gazety, strony internetowe, fora. Macie znajomych z innych krajów? Super, to czas aby się do nich odezwać. Nic tak nie hartuje języka jak prawdziwa konwersacji.

Nazywaj wszystko co widzisz

Zrób sobie takie ćwiczenie. Siedzisz w jakimś pomieszczeniu, a może jesteś na spacerze, w sklepie? Staraj się nazywać wszystko co widzisz. Jeśli czegoś nie umiesz nazwać, stwórz fiszkę. Zobaczysz, że po pewnym czasie Twóje słownictwo się znacznie powiększy i łatwiej będzie Ci się dogadać w obcym języku.

Wyjazdy zagraniczne

Trzeba szczerze przyznać, że nic tak nie uczy, jak skok na głęboką wodę. W momencie kiedy jesteśmy w obcym kraju i prawie nikt nie mówi w naszym języku, musimy sobie jakoś poradzić, by przetrwać 🙂 To najszybsza i najbardziej efektywna metoda nauki języka. Masz szansę wyjechać na kilka tygodni do pracy za granicą? Twoja uczelnia oferuje wymiany studenckie? Nie wahaj się, już niedługo obcy język nie będzie dla Ciebie stanowił problemu. A przy okazji będziesz bogatszy/bogatsza o wiele doświadczeń.

underground

To by było na tyle. Te sposoby mogą być świetną alternatywą dla tradycyjnej nauki języka, bądź jej uzupełnieniem. Najważniejszy aspekt to sumienność oraz systematyczność.

A Wy macie jakieś sprawdzone sposoby na naukę języków obcych?

(Visited 56 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz