Dubrownik w jeden dzień

Dubrownik to niezwykłe miasto o pięknej architekturze i bogatej historii. Co roku jest tłumnie odwiedzany przez turystów. Miasto oferuje tak wiele, że trudne jest zobaczyć je w jeden dzień. Jest idealnym miejscem na weekendowy wypad. Nie macie możliwości spędzić tam tyle czasu? Sprawdźcie jak zwiedzić Dubrownik w jeden dzień.

Zwiedzanie Dubrownika

Co warto zobaczyć w Dubrowniku?

Stare miasto

Najlepszym sposobem na zwiedzenie Dubrownika jest długi spacer. Nie warto iść szlakiem najważniejszych zabytków, cała starówka robi wrażenie. Wycieczkę warto zacząć od Stradun, jest to główna ulica miasta, powstała w wyniku zakopania kanału dzielącego wyspę od lądu.

dubrownik

Dubrownik

Mury miejskie

Mury miejskie to największa atrakcja Dubrownika. Ciągnące się przez 2 kilometry fortyfikację są tłumnie odwiedzane przez turystów, których z roku na rok jest coraz więcej. Mury dochodzą do 25 metrów wysokości i do 6 metrów grubości. Wzniesione zostały w X wieku, a rozbudowane w XIII. Spacer po nich to darmowa siłownia, 3/4 trasy to schody w górę lub w dół, chociaż mi się wydawało, że ciągle idziemy pod górę. 🙂 Pamiętajcie: na mury najlepiej się wybrać albo z samego rana albo na zachód słońca. Wtedy obejdzie się bez oparzeń słonecznych, a może nawet bez tłumu turystów.

Cena:

150 kun / osoba dorosła

50 kun / dzieci

Są także zniżki studenckie, ale tylko przy okazaniu międzynarodowych kart studenta, np. ISIC.

Wyspa Lokrum

Podczas wizyty w Dubrowniku warto odwiedzić pobliską wyspę Lokrum. Jest to idealna odskocznia od hałaśliwego miasta, szczególnie podczas największego upału. Podróż promem na wyspę trwa 15 minut. Tyle wystarczy, by znaleźć się w małym, nie zamieszkałym przez ludzi raju. Obejście całej wyspy zajmuje jedynie 2 godzinny. Warto jednak przeznaczyć na nią więcej czasu, zrelaksować się, popływać, ponurkować i pokarmić mieszkające tam zwierzęta.

Cena: 120 kun = wejście na wyspę + prom

skały

Co warto zobaczyć na Wyspie Lokrum?

 

Klasztor Benedyktynów

Na wyspie znajdują się ruiny klasztoru benedyktyńskiego.

Ogród Botaniczny

Muszę przyznać, że ogród botaniczny był trochę zaniedbany, większość roślin była mocno wysuszona przez silne promienia słońca i brak nawadniania. Te najbardziej odporne robiły wrażenie, były to kaktusy i wielkie sukulenty z ostrymi kolcami wokół liści.

botaniczny

Muzea: Gry o Tron i Tajemnic Wyspy Lokrum

Na wyspie znajdują się dwa mini muzea. Pierwsze z nich dotyczy Gry o Tron – jednego z najpopularniejszych seriali ostatnich lat. Można w nim obejrzeć film, w którym bohaterowie opowiadają o tym jak wyglądał plan filmowy na terenie Dubrownika. Okazuje się, że to właśnie w tym mieście była nagrywana największa liczba scen z Królewskiej Przystani. Nie mogło oczywiście zabraknąć najważniejszego eksponatu – żelaznego tronu. Można przez chwilę poudawać, że na naszych barkach spoczywa los siedmiu królestw.

Legenda Lokrum – o co chodzi z tym przekleństwem?

Na początku drugiego tysiąclecia naszej ery wyspa zamieszkana była przez Benedyktynów. W XVII wieku klasztor został dotkliwe uszkodzony przez trzęsienie ziemi, a ponad sto lat później opuszczony. Opaci pozostali na wyspie, pielęgnując przez lata jej florę i faunę. Nie spodobało się się to Napoleonowi, wybudował on na wyspie Fort Royal i kazał się wynieść mnichom z jej terenów. Ostatni z mnichów opuszczający wyspę, przeklął ja mówiąc, iż: każdy kto będzie przebywał na wyspie dla własnej przyjemności i spędzi na niej noc będzie nieszczęśliwy. Następne osoby władające wyspą nie miały szczęścia w życiu: Maksymilian Habsburg, który zniósł na ruinach klasztoru pałac, został zamordowany przez swoich podwładnych. Jego bratanek, który przejął po nim władzę, popełnił samobójstwo. W te sposób ugruntowało się przekonanie, że wyspa ma dwa oblicza – w dzień jest to wyspa miłości, zostając jednak na noc  ściągasz na siebie przekleństwo.

lokrum

Zapraszam do innych postów z Chorwacji 🙂

Jedzenie w Chorwacji – czego warto spróbować?

Split – stolica Dalmacji

(Visited 905 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz