Golden Circle (Złoty Krąg) – Islandia

Golden Circle

Golden Circle to idealny wybór na jednodniowy wycieczkę z Reykiaviku oraz dobry początek trasy na podróż wokół wyspy. Często nazywany jest Islandią w miniaturze, znajduje się tutaj bowiem wiele atrakcji charakterystycznych dla tego kraju – wodospady, gejzery, wulkany i piękne krajobrazy.

Tutaj możecie zobaczyć naszą trasę z tego dnia.

Tutaj możecie zerknąć na szczegóły trasy.

Krater Kerid – Golden Circle

Pierwszym przystankiem na naszej trasie jest krater uśpionego wulkanu Grimsnes. W jego wnętrzu znajduje się jezioro kraterowe, latem często grane są tutaj koncerty, zimą woda pokryta jest warstwą lodu. To jedyne miejsce na Islandii, do którego potrzebujemy biletu wstępu – koszt: 400 ISK, czyli około 15 zł. Bardzo polecam to miejsce, co prawda nie wszyscy zaliczają je do Golden Circle, ale leży na trasie, więc żal go nie odwiedzić.

Wodospad Gullfoss – Golden Circle

To najbardziej spektakularny punkt programu. Ogromny wodospad Gullfoss składa się z dwóch kaskad, o wysokości 11 i 21 metrów. W każdej sekundzie przepływa tutaj ponad 60 ciężarówek wody. Widok jzachwyca, zimą zbocza kanionu pokryte są warstwą śniegu, krajobraz jest naprawdę magiczny.

Golden Circle Gullfoss

Geysir i Strokkur – Golden Circle

Pole geotermalne, na którym znajduje się słynny Geysir, od którego powstała nazwa na tego typu źródła geotermalne na całym świecie. Kiedyś strzelał w górę na niemal 80 metrów, niestety teraz rzadko można trafić na ten widok. W tym miejscu znajduje się jednak jeszcze jeden aktywny gejzer Strokkur, który wystrzela na 30 metrów. To miejsce jest dość ciekawe, ale moim zdaniem nie zachwyca.

Golden Circle Geysir Strokkur

Park Thingvellir – Golden Circle

To przepiękny Park Narodowy, w którym stykają się dwie płyty tektoniczne: euroazjatycka i północnoamerykańska. Oddalające się od siebie płyty stworzyły urokliwy wąwóz Almannagjá, który przecina nieskończoną równinę. W tym miejscu spotykał się również najstarszy parlament na świecie Althing.

Golden Circle

Golden Circle to niezwykle malownicza i urokliwa trasa. Muszę jednak przyznać, że na wyspie znaleźć można jeszcze bardziej zachwycające miejsca. Mi szczególnie podobał się wodospad Gullfoss i krater Kerid. Złoty Krąg to idealny wybór na pierwszy dzień lub weekendowy wyjazd do Reykjaviku. Objazd po wszystkich atrakcjach wraz z czasem na zwiedzanie trwa około 8 godzin. Ten dzień wycieczki jest mało wymagający, nie trzeba się za dużo nachodzić, jedynie w parku Thingvellir czeka nas spacer.

Jeśli wybierasz się na Islandię, ale masz wątpliwości co koniecznie musisz spakować, zajrzyj do tego wpisu!

(Visited 111 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz