Praga na weekend – dojazd, plan zwiedzania, koszty

Czechy nigdy szczególnie mnie nie kusiły. Za to od zawsze na mojej liście must see/be/do był jarmark bożonarodzeniowy w którymś z europejskich miast. Wybór czeskiej Pragi był dość losowy, ale go nie pożałowaliśmy. Zdecydowaliśmy się na zwiedzenie na zupełny luzie, dużo spacerowania, jedzenia, grzanego wina i relaksu. Przed Wami mały przewodnik po tym pięknym mieście wraz z praktycznymi wskazówkami, planem zwiedzania i kosztami 2-dniowej wycieczki.

Dojazd

Z Warszawy do Pragi jest około 700 km, przejazd samochodem trwa mniej więcej 7-8 godzin, autobusem 10-12 godzin, najszybciej dotrzemy oczywiście samolotem, ok. 1 – 1,5 godziny.

Mamy 3 główne opcje dojazdu do Pragi:

  1. Samochodem jest to koszt ok. 500-600 zł, opcja ta jest opłacalna jeśli jedziemy w minimum 4 osoby (130-150 zł/osoba). Pamiętajcie jednak, że kilku – kilkonastogodzinna podróż może być wyczerpująca dla kierowcy, który nie będzie potem miał siły zwiedzać.
  2. Wybierając samolot zapłacimy minimum 500 zł/osoba, jest to bardzo duża kwota jak na tak małą odległość, niestety do Czech nie latają tanie linie lotnicze.
  3. Jadąc autokarem 100-200 zł za osobę. Ja szczególnie polecam Polskiego Busa, często zdarzają się promocje i można pojechać nawet za połowę tej ceny. Minusem jest długość podróży, która trwa od 10 do 12 godzin.

Moim zdaniem najlepszą opcją jest autokar, wychodzi najkorzystniej cenowo, a każdy z uczestników wycieczki może na spokojnie się przespać, choć wiadomo, że nie jest to najbardziej komfortowe miejsce do odpoczynku.

Plan zwiedzania – Dzień 1 (min. 6-7 godzin)

Pierwszego dnia zwiedziliśmy prawy brzeg Wełtawy. Zaczęliśmy od powolnego spaceru dzielnicą żydowską Josefov, w której natrafiliśmy na rzeźbę Franza Kafki, najsławniejszego prażanina i twórcę jednej z moich ulubionych powieści, pt. “Proces”. Ze względu na bardzo wczesną godzinę nie weszliśmy do żadnej z słynnych synagog, a jedynie obejrzeliśmy je z zewnątrz.

Następnie dotarliśmy do najpopularniejszej części miasta, serca Pragi, a mianowicie rynku Staromiejskiego. Trafiliśmy tam przed 7 rano, dlatego w spokoju mogliśmy zachwycać się pięknymi zabytkami. Kościół Najświętszej Marii Panny i Ratusz Staromiejski na prawdę robią wrażenie. Mi szczególnie spodobał się niezwykły zegar astronomiczny, znajdujący się na prawej ścianie ratusza. Tutaj zrobiliśmy sobie chwilkę na odpoczynek, siadając pod pomnikiem Jana Husa i popijając poranną kawę.

Następnie ruszyliśmy powolnym krokiem w stronę Mostu Karola, który jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Pragi. Dotarliśmy tam idealnie na wschód słońca, co wszystkim Wam bardzo polecam. O tej godzinie na moście było tylko kilka osób, przede wszystkim byli to poranni biegacze, którzy zatrzymali się na chwilę by kontemplować ten niezwykły moment. Przespacerowaliśmy się mostem, podziwiając niezwykłe figury. Odnaleźliśmy również słynnego psa znajdującego się pod rzeźbą św. Jana Nepomucena, który według legendy poznał wszystkie grzeszki żony Wacława – Zofii Bawarskiej. Istnieje również przesąd, iż każdy kto pogłaska wyżej wymienionego czworonoga dozna szczęścia i dostatku.

Na koniec odwiedziliśmy również dwa dzieła Davida Cernego Koń w pasażu Lucerny oraz głowę Franza Kafki obok centrum handlowego Quadrio. Sztuka tego artysty zdobi praktycznie całą Pragę i zwykle jest dość zaskakująca.

Potem polecam wybrać się do któregoś z muzeów Pragi, których jest na prawdę multum, o różnorodnej tematyce. Najpopularniejsze z nich to: Muzeum Narodowe, Muzeum Techniki, Muzeum Żydowskie, Muzeum Franza Kafki czy Kampa, a także bardziej nietypowe: Muzeum Maszyn Erotycznych, Muzeum Apple czy Muzeum Tortur. Wieczorem warto jeszcze raz pojawić się na Starym Mieście, które zaczyna tętnić życiem.

Plan zwiedzania – Dzień 2 (min. 6-7 godzin)

Dzisiaj jesteśmy pod drugiej stronie Wełtawy. Dzień zaczynamy od wejścia na najwyższy punk widokowy miasta, wzgórze Petrin. Możemy do niego dotrzeć na dwa sposoby, albo wjechać kolejką albo wejść na pieszo. My wybraliśmy tą drugą opcję, gdyż nasz hotel był bardzo blisko wzgórza, ale nie od strony kolejki. Na miejscu można skorzystać z kilku atrakcji: punktu widokowego wzorowanego na wieży Eiffla, muzeum i obserwatorium astronomicznego, a także Labiryntu Luster. Moim zdaniem nie warto wchodzić na płatny punkt widokowy, gdyż schodząc w stronę Klasztoru na Strahovie znajdziemy wiele pięknych i darmowych  miejsc z których świetnie widać panoramę miasta.

Z Petrin zeszliśmy wprost na Hradczany, dzielnicę królewską Pragi. To tutaj znajdziemy najbardziej okazałe i monumentalne budowle miasta, takie jak Zamek Królewski, bazylika św. Jerzego i katedra św. Wita. Największe wrażenie zrobiła na nas ta ostatnia budowla, która tworzona była ponad 6 stuleci. Jest to budowla w stylu gotyckim pełna przepięknie wykończonych strzelistych wież. Bardzo żałuję, że nie mieliśmy czasu zwiedzić wnętrza tej niezwykłej katedry.

Ostatnim punktem zwiedzania był spacer po dzielnicy Mala Strana, znajdującej się miedzy Hradczanami a Mostem Karola. Najciekawszym punktem była ściana Lennona, która jest symbolem walki z reżimem komunistycznym. To tutaj Czesi wyrażali swój sprzeciw przeciwko władzy i sytuacji w ich kraju. Ściana zmienia się każdego dnia, a pierwotny rysunek Johna Lennona zniknął pod litrami farby.

Koszty

Tutaj opiszę przybliżone koszty wycieczki do Pragi na osobę. Oczywiście można to była zrobić taniej (np. nie jedząc na mieście) albo drożej (np. śpiąc w ekskluzywnym hotelu i lecąc samolotem).

Dojazd Polskim Busem:

120 zł

Nocleg w pokoju dwuosobowym ze śniadaniem:

75 zł/osoba

Jedzenie:

130 zł (obiad, kolacja, przekąski – wszystko na mieście + grzane wino, poncz, czeskie piwo)

Dodatkowe wydatki:

25 zł (2*bilet autobusowy + pamiątki)

Podsumowanie kosztów: 350 zł/osoba

Bardzo polecam Wam wybrać się do tego pięknego miasta, jest to świetne miejsce na weekendowy wypad. 2-3 dni spokojnie starczą, by zobaczyć wszystkie atrakcje i zabytki. Byliście kiedyś w Pradze? A może znacie inne fajne miejsca na city-break?

Zapraszam również do postu dotyczącego Jarmarku w Pradze:
Jarmark Bożonarodzeniowy w Pradze -relacja + ceny

(Visited 2 179 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz