Pielęgnacja twarzy – 8 kroków dla pięknej cery

cera

Pielęgnacja twarzy to coś więcej niż dobranie kosmetyków odpowiednich do Twojej cery. Podstawą jest regularność, umiar i równowaga. Każdy organizm ma inne potrzeby, potrzeba trochę czasu, by nauczyć się je wyczuwać. Przez cały czas przeprowadzam małe zmiany w moim podejściu do pielęgnacji. Oto 8 kroków, które są podstawą do osiągnięcia sukcesu w drodze do odpowiedniej pielęgnacji!

Poranna pielęgnacja twarzy (10 minut):

Krok 1:  Oczyszczenie, cz.1

Przemycie twarzy chłodną wodą. Jest to pierwszy krok do oczyszczenia twarzy z zanieczyszczeń  i nadmiaru sebum. Jeśli mieszkacie w większym mieście, gdzie woda jest zanieczyszczona, to polecam używać do cery wody przefiltrowanej. Nie myj twarzy mydłem, chyba że jest specjalnie przeznaczone do tej partii ciała.

Krok 2: Oczyszczenie, cz.2

Następny krok to właściwe oczyszczenie twarzy. Używam do tego naturalnych żeli do mycia twarzy. Najlepiej stosować te, które mają w sobie delikatny peelingi. Dzięki temu oczyszczenie będzie głębsze.

Krok 3: Normalizowanie PH skóry

PH skóry waha się między 4-6, oznacza to iż jest lekko kwaśne. W pierwszym punkcie zaznaczyłam, żeby nie używać mydła do twarzy. Wynika to z faktu, iż zwykle ma ono wysoki odczyn zasadowy, co może pogorszyć stan cery. Przed nawilżeniem warto przywrócić naturalne PH cerze poprzez użycie toniku lub mgiełki. To bardzo ważny punkt!

Krok 4: Nawilżenie:

Do porannego nawilżenie używam dwóch kosmetyków: kremu do twarzy oraz kremu/serum pod oczy. Wystarczy cienka warstwo kosmetyku, nie chodzi o ilość, a o systematyczność i równowagę w pielęgnacji. Krem do twarzy – kropla wielkości groszku, krem pod oczy – 2 krople wielkości małych ziarenek. Delikatnie wklepujemy produkty, nie rozcieramy. Najchętniej używam produktów naturalnych lub dermatologicznych.

Wieczorna pielęgnacja twarzy (5 -10 minut):

Krok 5: Demakijaż

Forma nie jest istotna, mogą to być chusteczki do demakijażu, tonik, rękawiczka, płyn micelarny. Ważne jednak żeby produkt dobrze oczyszczał, miał PH lekko kwaśne i delikatny, najlepiej naturalny skład.

Krok 6: Normalizowanie PH skóry

Ponów czynność z kroku 3.

Krok 7: Nawilżenie

Na noc warto zadbać o silniejsze nawilżenie, niż lekki krem. To czas na zastosowanie serum, maski nawilżającej bądź bardzo treściwego kremu. Ja zwykle używam naprzemiennie maski i serum. Świetnym pomysłem jest także zrobione samodzielnie serum, z naszych ulubionych składników. Do mocnego nawilżenia wybieraj produkty z: olejami, masłem shea, aloesem, siemieniem lnianym itp.

 

Raz na jakiś czas (1-20 minut):

Krok 8: Uzupełnienie podstawowej pielęgnacji

To ostatni krok, choć wcale nie najmniej ważny. Pierwsze 7 kroków to podstawowa pielęgnacja, w ostatnim chodzi o wyczucie potrzeb swojej cery. W zależności o rodzaju cery, pory roku i innych zmiennych nasza cera potrzebuje różnej pielęgnacji. Najczęściej stosowane przeze mnie zabiegi to:

  1. Maseczka oczyszczająca z glinką i/lub węglem (2 razy w tygodniu) / oczyszczenie
  2. Naturalny peeling kawowy lub cukrowy (2 razy w tygodniu) / oczyszczenie
  3. Peeling z kwasem do 10% (1 raz w tygodniu lub rzadziej) / oczyszczenie
  4. Maska z siemienia lnianego (1 raz w tygodniu) / nawilżenie
  5. Woda różana (2-3 razy w tygodniu) / nawilżenie

Mój plan pielęgnacyjny nie jest złotym środkiem, nie jest idealny i nie sprawdzi się u wszystkich. Jednakże może być fajną podstawą do opracowania własnego planu pielęgnacji. Powiem Wam, że warto. Dla zdrowia i dla piękna.

A Wy macie jakieś sprawdzone sposoby na piękną (i zdrową!) cerę?

(Visited 223 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz